Presidialer

Sedan starten 1971 har många människor tagit det som sitt kall att engagera sig, kanske i ännu större utsträckning än andra, då de har valt att styra organisationen – presidialer; våra ordförande och vice ordförande. Här nedan följer en tidslinje för vilka människor som valt att lägga sin tid och sitt intresse i denna organisation sedan starten.

2021

Hilda Månsson

Emanuel Magnusson

Hedda Strömberg Johnson

Ordförande jan-juni 2021

Vice ordförande

Vice ordförande

2020

Hilda Månsson

Vakant

Jonas Toresson

Ordförande 2020

Vice ordförande jan-juni 2020

Vice ordförande juli-dec 2020

2019

Linus Theorell

Hilda Månsson

Hilda Månsson

Elin Johansson

Ordförande jan-juni 2019

Ordförande juli-dec 2019

Vice ordförande jan-juni 2019

Vice ordförande juli-dec 2019

2018

Linus Theorell

Felix Breitholtz

Ordförande 2018

Vice ordförande jan-dec 2018

2017

Vakant

Linus Theorell

Vakant

Tomas Berg

Ordförande 2017

Tillförordnad ordförande 2017

Vice ordförande jan-juni 2017

Vice ordförande juli-dec 2017

2016

Ida Öberg

Daniel Kåven

Linus Theorell

Ordförande 2016

Vice ordförande jan-juni 2016

Vice ordförande juli-dec 2016

2015

Marion Stofkoper

Johanna Talus

Daniel Kåven

Ordförande 2015

Vice ordförande jan-juni 2015

Vice ordförande juli-dec 2015

2014

Julia Gienapp / Viktor Thörn

Maria Fränstam

Johanna Talus

Ordförande 2014

Vice ordförande jan-juni 2014

Vice ordförande aug-dec 2014

2013

Johan Liljeholm

Maria Fränstam

Ordförande 2013

Vice ordförande aug-dec 2013

2012

Simon Wiktorsson

Patrik Lavefjord

Ordförande 2012

Vice ordförande jan-juni 2012

2011

Johanna Löfqvist

Linus Eriksson

Patrik Lavefjord

Ordförande 2011

Vice ordförande jan-juni 2011

Vice ordförande aug-dec 2011

2010

Pontus Rosér

Johan Liljeholm

Ordförande 2010

Vice ordförande jan-dec 2010

2009

Pontus Rosér

Anja Palm

Johan Liljeholm

Ordförande 2009

Vice ordförande jan-juni 2009

Vice ordförande aug-dec 2009

2008

Mattias Grängzell

Bengt Jonsson

Anja Palm

Ordförande 2008

Vice ordförande jan-juni 2008

Vice ordförande aug-dec 2008

2007

Sofie Pedersen

Niklas Gustafsson

Bengt Jonsson

Ordförande 2007

Vice ordförande jan-juni 2007

Vice ordförande aug-dec 2007

2006

Angelica Ljungcrantz

Juliana Gardahl

Niklas Gustafsson

Ordförande 2006

Vice ordförande jan-juni 2006

Vice ordförande aug-dec 2006

2005

Liv Persson

Hanna Forsberg

Juliana Gardahl

Ordförande 2005

Vice ordförande jan-juni 2005

Vice ordförande aug-dec 2005

2004

Liv Persson

Fredrik Lindahl

Hanna Forsberg

Ordförande 2004

Vice ordförande jan-juni 2004

Vice ordförande aug-dec 2004

2003

Anna Ebenmark

Fredrik Åström

Fredrik Lindahl

Ordförande 2003

Vice ordförande jan-juni 2003

Vice ordförande aug-dec 2003

2002

Anders Lundgren

Malin Cederth Wahlström

Fredrik Åström

Ordförande 2002

Vice ordförande jan-juni 2002

Vice ordförande aug-dec 2002

2001

Anders Lundgren

Veronica Svensson

Malin Cederth Wahlström

Ordförande 2001

Vice ordförande jan-juni 2001

Vice ordförande aug-dec 2001

2000

Erica Wahlund

Veronica Svensson

Ordförande 2000

Vice ordförande 2000

1999

Monica Nilsson

Anders Lundgren / Moses Padt

Ordförande 1999

Vice ordförande 1999

1998

Robert Nörler

Johan Timander / Svante Svanberg

Ordförande 1998

Vice ordförande 1998

1997

Jan Grönvik

Helen Aronsson

Ordförande 1997

Vice ordförande 1997

1996

Lars Enström

Weronica Fakelius

Ordförande 1996

Vice ordförande 1996

1995

René Beekhuis

Camilla Lärkert

Ordförande 1995

Vice ordförande 1995

1994

Marie Nordén

Pär Nilsson

Ordförande 1994

Vice ordförande 1994

1993

Marie Nordén

Christian Silwersvärd

Ordförande 1993

Vice ordförande 1993

1992

Ylva De Val-Olsson

Anna Bodin

Ordförande 1992

Vice ordförande 1992

1991

Thomas Larsson

Pia Sernbo / Mikael Dellsand

Ordförande 1991

Vice ordförande 1991

1990

Håkan Pettersson

Anna-Carin Kullberg

Ordförande 1990

Vice ordförande 1990

1989

Stefan Rönn

Per Hallin / Thomas Larsson

Ordförande 1989

Vice ordförande 1989

1988

Joakim Isaksson

Hubertus von Fluck

Ordförande 1988

Vice ordförande 1988

1987

Maria Andersson

Pär Wikström

Ordförande 1987

Vice ordförande 1987

1986

John Lohman / Bo G Son Ljung

Pär Wikström

Ordförande 1986

Vice ordförande 1986

1985

Per Brzezinski

John Lohman

Ordförande 1985

Vice ordförande 1985

1984

Pär Hammarström / Håkan Jönsson

X

Ordförande 1984

Vice ordförande 1984

1983

Pär Hammarström

X

Ordförande 1983

Vice ordförande 1983

1982

X

X

Vice ordförande 1982

Ordförande 1982

1981

Ann-Cathrine Persson

X

Ordförande 1981

Vice ordförande 1981

1980

Marie-Louise Åkerlund

X

Ordförande 1980

Vice ordförande 1980

1979

Marianne Saur

X

Ordförande 1979

Vice ordförande 1979

1978

X

X

Ordförande 1978

Vice ordförande 1978

1977

X

X

Ordförande 1977

Vice ordförande 1977

1976

Lennart Nyberg

Ordförande 1976

1975

X

Ordförande 1975

1974

Jon Nilsson

Ordförande jan-feb 1974

1973

Lars Aronsson

Jon Nilsson

Ordförande jan-feb 1973

Ordförande mars-dec 1973

1972

Conny Wennermo

Lars Aronsson

Ordförande jan-feb 1972

Ordförande mars-dec 1972

1971

Conny Wennermo

Ordförande sept-dec 1971

Möteshandlingar